Reviewed September 2026 against UC Davis’s California Avocado Market Report and USDA Foreign Agricultural Service data on Mexico.

Try it: Run your own numbers →

An avocado farm Philippines operation sits inside a global avocado market it cannot set the price for. The Philippines is not a tracked exporter in USDA or UC Davis market data โ€” Mexico supplies 81% of total US avocado volume and California supplies most of the rest, so any Philippine grower comparing farmgate returns needs a benchmark from a market that actually publishes one. This article gives you that benchmark, shows what “avocado business Philippines” economics has to compete against globally, and hands you a calculator to model your own orchard’s numbers against real per-acre yield data.

Table of Contents

  1. Quick Answer: Avocado Prices and the Philippine Market
  2. The Global Avocado Market Philippine Growers Are Competing Inside
  3. Price Comparison: Terminal Market vs. Farmgate Benchmarks
  4. Current Status of Avocado Farm Philippines Operations
  5. Avocado Season in the Philippines: Timing and Supply
  6. Hass Avocado Farming and Cultivation Standards
  7. Yield Benchmarks: What a Productive Grove Actually Produces
  8. Orchard Revenue Calculator
  9. Farming Practices That Move the Needle
  10. Satellite Technology for Avocado Orchard Management
  11. Farmonaut’s Tools for Avocado Growers
  12. Economic Implications for Growers
  13. FAQ
  14. Conclusion

Quick Answer: Avocado Prices and the Philippine Market

There is no USDA, UC Davis, or FAO series that prices “avocado Philippines” directly โ€” the country is not one of the tracked origins in US or global avocado trade statistics. What growers and buyers researching avocado price per kilo Philippines 2026 actually need is a reference point from a market that is measured weekly: the US terminal wholesale market. In the first 19 weeks of 2026 (January through May), Mexican-origin Hass avocados sold at US terminal markets for an average of $34.22 per 25-lb carton, while California-origin fruit averaged $39.69 per 25-lb carton over the same period, according to the UC Davis California Avocado Market Report. That’s roughly $1.37/lb for Mexican fruit and $1.59/lb for California fruit at the wholesale terminal level โ€” before retail markup.

Those two numbers matter for a Philippine reader for one reason: they set the ceiling. Any export-grade Hass fruit leaving the Philippines competes against a global supply chain where Mexico alone produced 3.03 million tons in 2025 (USDA Foreign Agricultural Service) and supplies the vast majority of US demand at that price. A Philippine grower thinking about avocado business Philippines economics for export needs to know this ceiling before assuming premium pricing will materialize automatically.

US terminal wholesale avocado prices by origin, first 19 weeks of 2026 $0 $15 $30 $45 Price per 25-lb carton $34.22 Mexican $39.69 California UC Davis California Avocado Market Report, May 2026
10 Low-Investment, High-Profit Agri Business Ideas

The Global Avocado Market Philippine Growers Are Competing Inside

Global avocado production reached 9.52 million tons in 2025, per Statista’s world avocado production series. Mexico’s 3.03 million tons in 2025 accounts for roughly a third of that on its own, and USDA’s Foreign Agricultural Service forecasts Mexican production easing slightly to 2.8 million tons in 2026. Mexico exported 1.48 million tons of avocados in 2025, worth $4 billion in export value โ€” figures that make clear why any grower entering “avocado fruit plantation Philippines” economics is not filling a supply gap so much as trying to find a niche inside an oversupplied global category.

On the demand side, US per-capita avocado consumption availability stood at 9.22 lbs per person in 2023, according to the University of Florida’s IFAS FE1150 publication โ€” a figure that reflects decades of steady growth in US demand, driven overwhelmingly by imported (mostly Mexican) fruit rather than domestic production. Total US avocado supply across all channels reached 3.1 billion pounds in 2025 (UC Davis), with California contributing only 394 million pounds of that โ€” about 13% of total US supply โ€” from its 2024 harvest.

The takeaway for anyone researching avocado growers Philippines viability: even California, with a century of established Hass avocado infrastructure, subsidized research, and cooperative marketing through the California Avocado Commission, supplies only a small fraction of US demand. A new entrant region competes on quality positioning and off-season timing, not on displacing Mexican volume.

Price Comparison: Terminal Market vs. Farmgate Benchmarks

The table below lays out the reference prices and volumes that any avocado pricing conversation should be checked against. These are the only verified, dated figures available for this comparison โ€” treat any number not sourced below as unverified.

Metric Value Period Source
Mexican-origin Hass, US terminal wholesale $34.22 / 25-lb carton (~$1.37/lb) Weeks 1โ€“19, 2026 UC Davis Avocado Market Report
California-origin Hass, US terminal wholesale $39.69 / 25-lb carton (~$1.59/lb) Weeks 1โ€“19, 2026 UC Davis Avocado Market Report
California avocado production 394 million lbs 2024 UC Davis Avocado Market Report
Total US avocado supply, all channels 3.1 billion lbs 2025 UC Davis Avocado Market Report
Share of US supply from Mexico 81% 2025 UC Davis Avocado Market Report
Mexico avocado production 3.03 million tons 2025 USDA Foreign Agricultural Service
Mexico avocado production (forecast) 2.8 million tons 2026 forecast USDA Foreign Agricultural Service
Mexico avocado exports 1.48 million tons / $4 billion 2025 USDA Foreign Agricultural Service
Global avocado production 9.52 million tons 2025 Statista
US per-capita consumption 9.22 lbs 2023 University of Florida IFAS

There is no published avocado price per kilo Philippines series in USDA, FAO, or UC Davis data as of this review. If you need a current local farmgate figure, the closest verified analog is to track the US terminal series above โ€” updated weekly at the UC Davis report โ€” and adjust for freight, tariff, and quality-grade differences to your own market context, rather than relying on a single unsourced peso figure.

Regenerative Agriculture: Carbon Farming, Soil Health & Climate-Smart Solutions | Farmonaut

Current Status of Avocado Farm Philippines Operations

Avocado cultivation in the Philippines remains a smallholder-dominated, secondary crop relative to rice and coconut, concentrated in higher-altitude, cooler-microclimate zones. These conditions matter agronomically because Hass and other commercial avocado cultivars need a defined cool period to set fruit reliably โ€” a constraint that shapes which zones within a tropical country can support commercial-grade production at all, independent of market size.

  • Smallholder structure: Most operations researching “avocado tree farm Philippines” viability are family-run plots, not commercial monoculture blocks, which limits access to the volume-based cold-chain and export infrastructure that Mexican and Californian exporters rely on.
  • Production constraints: Inconsistent supply, limited post-harvest handling infrastructure, and uneven access to grafted planting material are structural, not seasonal, issues โ€” they will not resolve without deliberate investment in propagation and logistics.
  • Local consumption shift: Fresh-fruit consumption is increasingly supplemented by smoothie, dessert, and health-food use, a demand pattern that mirrors the trajectory that helped US per-capita consumption reach 9.22 lbs by 2023.
  • Try it: Run your own numbers

None of this is unique to the Philippines โ€” it is the standard profile of an emerging avocado region entering a market where Mexico’s 3.03-million-ton production base and decades of export infrastructure set the competitive floor.

Avocado Season in the Philippines: Timing and Supply

Philippine avocado harvest timing is not tracked in any USDA, FAO, or UC Davis dataset โ€” those sources cover the US, Mexico, and global aggregate volumes, not Philippine domestic harvest calendars. For a grower or buyer asking about avocado season Philippines specifically, the reliable method is direct verification rather than a cited figure: contact the Philippine Department of Agriculture’s regional field offices for the province in question (Benguet, Davao, or Bukidnon-area offices track local harvest windows), or check with a regional agricultural extension office, since flowering-to-harvest timing shifts with elevation and microclimate even within a single province.

What can be said with a verified source is the seasonal pattern on the US side, which matters if Philippine off-season timing is ever pitched as an export advantage: California’s harvest and Mexico’s harvest are staggered across the year, which is why UC Davis publishes 19-week rolling price windows rather than a single annual figure โ€” the terminal price moves with which origin is in-season. Any export strategy built on “counter-seasonal supply” needs to be checked against that rolling price data at the time of shipment, not against an annual average.

Hass Avocado Farming and Cultivation Standards

Hass is the cultivar that dominates the US market on both sides โ€” it’s the variety UC Davis tracks for both Mexican and California terminal pricing, and it’s the variety that commands the premium reflected in the $34.22โ€“$39.69 per-carton range above. For a Philippine operation researching avocado hass farming Philippines specifically, the cultivar choice is less the constraint than the growing conditions: Hass requires the altitude-driven cooler nights that regions like Benguet can provide, and it requires grafted (not seedling) planting stock to fruit true-to-type and within a commercially useful timeframe.

The gap between a seedling tree and a grafted Hass tree is the difference between an ornamental dooryard tree and a commercial asset โ€” seedling trees are genetically unpredictable and can take years longer to bear fruit of inconsistent quality. Any grower serious about entering export-oriented Hass production should treat grafted planting material as non-negotiable, the same way California and Mexican commercial groves do.

JEEVN AI: Smart Farming with Satellite & AI Insights

Yield Benchmarks: What a Productive Grove Actually Produces

Yield is the single most concrete number a grower can use to sanity-check any business plan, and here the data is genuinely useful even outside California. The California Avocado Growers Commission’s yield characteristics study puts the California statewide average avocado yield at 8,373 lbs per harvested acre (2024 data). But that statewide average, made up mostly of older, lower-density coastal groves, understates what modern plantings can do: The Packer reported that high-performing California avocado groves in inland Ventura County reached 20,000 lbs per acre in 2025 โ€” nearly 2.4 times the statewide average.

Yield benchmark Value Period / Source
California statewide average 8,373 lbs/acre 2024, California Avocado Growers Commission
High-performing inland Ventura County groves 20,000 lbs/acre 2025, The Packer
Ratio, top groves vs. statewide average ~2.4x Calculated from the two figures above
California avocado yield per acre, statewide average vs. top-performing groves 0 5,000 10,000 15,000 Yield (lbs/acre) Statewide Avg (2024) Ventura High (2025) 8,373 lbs/acre 20,000 lbs/acre California Avocado Growers Commission and The Packer

That 2.4x spread is the durable spine of this article: it is the gap between a grove run on generic practice and one where irrigation, canopy management, and pest pressure are actively monitored and corrected in-season. That gap doesn’t close with better weather โ€” it closes with better management, and it’s the same gap any Philippine avocado grower is trying to close relative to their own region’s ceiling, whatever that ceiling turns out to be once measured. The method to find your own regional ceiling: track your own per-tree and per-acre output over at least three harvest cycles, compare it against the top-performing benchmark in a comparable climate zone, and treat any gap larger than the California 2.4x spread as a signal that management โ€” not genetics or weather โ€” is the binding constraint.

Orchard Revenue Calculator

Use the verified yield and price benchmarks above to model your own orchard’s potential revenue per acre โ€” adjust the yield and price inputs to your own region’s realistic range rather than assuming the California figures apply directly.

Interactive

Run your own numbers

—

Assumptions: default yield and price fields are pre-filled with the 2024 California statewide average yield and the 2026 Mexican-origin terminal wholesale price per pound, both cited above โ€” replace them with your own region’s figures. The calculator does not account for input costs, labor, transport, tariffs, or grading losses beyond the single post-harvest loss percentage entered; it estimates gross revenue only, not net profit.

Farmonaut Web System Tutorial: Monitor Crops via Satellite & AI

Farming Practices That Move the Needle

The 2.4x gap between California’s statewide average yield and its top-performing groves did not open because of genetics โ€” Ventura County’s high performers plant the same Hass cultivar as the statewide average. It opened because of management practice, and the same levers apply anywhere avocados are grown commercially:

  • Grafted planting stock over seedlings: ensures true-to-type fruit and materially shorter time to commercial bearing.
  • Irrigation precision: avocado roots are shallow and sensitive to both drought stress and waterlogging; inconsistent irrigation is one of the most common yield-limiting factors in any avocado region, tropical or Mediterranean.
  • Canopy and pruning management: denser, better-managed canopies capture more light per acre without over-shading lower fruit-bearing branches.
  • Post-harvest handling: cold-chain and careful handling reduce the loss percentage that separates gross yield from sellable yield โ€” modeled directly in the calculator above.
  • Pest and disease monitoring: early detection of stress or disease pressure prevents yield loss that is often irreversible by the time it’s visible to the naked eye.
Farmonaut Web app | Satellite Based Crop monitoring

None of these levers require guessing. They require monitoring โ€” and that’s where remote-sensing tools change the economics of closing the yield gap, because a grower can catch a stress signal weeks before it’s visible on the ground.

How AI Drones Are Saving Farms & Millions in Modern AgriTech

Satellite Technology for Avocado Orchard Management

Satellite-based vegetation indices (such as NDVI) let a grower compare block-by-block canopy vigor across an entire orchard without walking every row โ€” the same tool a 20,000 lb/acre Ventura County grove and an 8,373 lb/acre statewide-average grove would use differently: the top performer uses it to fine-tune, the average performer uses it to find out where the gap actually is.

  • Real-time crop health monitoring: vegetation index tracking flags plant stress, disease pressure, or nutrient deficiency before visible symptoms appear.
  • Precision irrigation guidance: data-driven recommendations reduce both drought stress and overwatering, addressing the shallow-root sensitivity that limits avocado yield everywhere.
  • Sustainability documentation: environmental analytics support the shift toward climate-smart, lower-carbon operations โ€” see Farmonaut’s Carbon Footprinting.
  • Export-grade traceability: blockchain-based tracking documents product integrity from field to market, which matters for any grower pursuing premium or export channels against the pricing benchmarks above.
Farmonaut Satellite Based Crop Health Monitoring

Farmonaut’s Tools for Avocado Growers

Farmonaut’s platform is built to make this kind of monitoring accessible without requiring an in-house remote-sensing team. For an orchard operation weighing where to invest first, these are the relevant pieces:

  • Satellite-based monitoring: multispectral imagery analyzing crop health, soil conditions, and resource use across the orchard.
  • Jeevn AI advisory: crop-specific, weather-tailored guidance for irrigation and harvest timing decisions.
  • Traceability: blockchain-enabled traceability for exporters and buyers who need verifiable chain-of-custody documentation.
  • Fleet management: logistics and vehicle tracking for larger operations โ€” see the Fleet Management solution page.
  • Carbon footprint tracking: emissions and compliance data for operations pursuing sustainability certification.
  • Financing access: streamlined crop loan and insurance verification using satellite-based documentation.
  • Developer APIs: an API and developer documentation for teams integrating agricultural intelligence directly.
  • Plantation-scale management: the Agro Admin App for managing multiple blocks or farms under one account.
Farmonaut - Revolutionizing Farming with Satellite-Based Crop Health Monitoring

The platform is available via web, Android, iOS, and API, so an avocado grower โ€” in the Philippines or anywhere else โ€” can check block-level vegetation data the same week a stress signal appears, rather than waiting for the next scheduled field visit.



Economic Implications for Growers

Framing avocado economics without invented percentages: the concrete facts are that global production sits at 9.52 million tons (2025, Statista), Mexico alone accounts for roughly a third of that at 3.03 million tons, and the US market โ€” the largest and best-documented consuming market outside domestic Philippine demand โ€” absorbs 3.1 billion lbs a year at prices near $1.37โ€“$1.59 per lb wholesale. Any grower’s business case needs to sit inside those numbers, not against a vaguer sense that “demand is rising.”

  • Income diversification: avocado remains a high-value crop relative to staple grains on a per-acre basis, provided yield and post-harvest loss are actively managed โ€” see the calculator above to model your own numbers.
  • Where the real opportunity sits: not in competing with Mexico’s 1.48-million-ton export volume on price, but in closing the same management-driven yield gap California’s own growers are still closing โ€” the 2.4x spread between statewide average and top performers.
  • Financing and risk management: satellite-verified crop documentation is increasingly what lenders and insurers want to see before extending crop loans and insurance.
  • Good agricultural practice as market access: premium and export buyers increasingly require documented pest management practices as a condition of purchase, not a bonus.

What is not knowable from public data right now: a Philippines-specific national production tonnage, a farmgate peso price series, or a formal government production forecast comparable to what USDA publishes for Mexico. Where those figures matter to your specific operation, the Philippine Department of Agriculture’s regional and provincial offices are the right first call, since no international agency (USDA, FAO, or UC Davis) currently tracks Philippine avocado production as a distinct line item.

FAQ

Q1: What is the current avocado price per kilo Philippines figure?

A: There is no published farmgate or wholesale peso-per-kilo series for Philippine avocados in USDA, FAO, or UC Davis data. The closest verified reference is the US terminal wholesale market: Mexican-origin Hass averaged $34.22 per 25-lb carton (~$1.37/lb) and California-origin Hass averaged $39.69 per 25-lb carton (~$1.59/lb) across the first 19 weeks of 2026, per the UC Davis California Avocado Market Report, updated on a rolling basis.

Q2: Which regions in the Philippines are best suited to avocado tree farm operations?

A: Higher-altitude, cooler-microclimate zones such as Benguet, Davao, and Bukidnon are the regions commonly associated with commercial-grade avocado cultivation, since Hass and related cultivars need a defined cool period to set fruit reliably. Verify current provincial-level detail with the regional Department of Agriculture office, since no national dataset tracks this at a granular level.

Q3: How does avocado in the Philippines compare to avocado cultivation Philippines-adjacent markets like Mexico and California?

A: By scale, there’s no comparison yet: Mexico produced 3.03 million tons in 2025 and California produced 394 million lbs (about 179,000 tons) the same year, according to USDA and UC Davis respectively. The Philippines is not a tracked producer in either dataset, which means Philippine avocado business Philippines strategy should focus on niche and domestic-market positioning rather than competing on export volume.

Q4: What yield should an avocado grower expect per acre or hectare?

A: California’s statewide average is 8,373 lbs per harvested acre (2024, California Avocado Growers Commission), while high-performing inland groves in Ventura County reached 20,000 lbs per acre in 2025 (The Packer) โ€” a 2.4x spread driven by management practice, not genetics. Use the calculator above to model equivalent figures for your own orchard once you have at least one harvest cycle of real data.

Q5: When is avocado season in the Philippines?

A: No centralized dataset publishes a Philippine avocado harvest calendar; timing shifts by elevation and microclimate even within a single province. Contact the regional Department of Agriculture field office for the specific area to get current harvest-window guidance.

Q6: How can technology improve avocado hass farming Philippines operations?

A: Satellite-based vegetation index monitoring, AI-driven irrigation and planting advisory, and blockchain traceability are the three levers with the clearest documented impact on yield consistency and export market access, based on the same tools that help close California’s own statewide-to-top-performer yield gap.

Q7: How do I access satellite-based farm management tools?

A: Farmonaut’s web and mobile platform provides remote crop health, traceability, and resource management tools, available via web, Android, and iOS.

Q8: How do I integrate Farmonaut’s API with an agriculture business?

A: Visit the Farmonaut API page and review the developer documentation for integration guidelines covering crop health, weather, and traceability data.

Q9: What support exists for crop loans or insurance for avocado growers?

A: Farmonaut’s verification solutions give lenders and insurers satellite-based documentation to support faster, more reliable agricultural finance decisions.

Further reading:

Conclusion

The durable facts here don’t expire with the calendar: Mexico supplies about four-fifths of the US avocado market, California’s own growers still show a 2.4x yield gap between average and top-performing groves, and no international agency currently tracks Philippine avocado production as a distinct figure. What will change is the price โ€” check the UC Davis California Avocado Market Report for the current 19-week terminal average whenever you need an up-to-date reference, since it’s republished on a rolling basis rather than annually.

California Avocado Yields: Statewide Average vs. High-Performing Groves 0 5k 10k 15k 20k Yield (lbs/acre) California Avocado Yields Statewide Average 8,373 2024 High-Performing 20,000 2025 California Avocado Growers Commission & The Packer, 2024โ€“2025

For an avocado farm Philippines operation, the actionable lesson from the verified data isn’t a forecast โ€” it’s a method: measure your own per-acre yield against the documented benchmarks above, use satellite monitoring to find out whether your gap is a management problem or a genuine climate ceiling, and build your pricing expectations against the real terminal market rather than an assumed premium.








Farmonaut Farmonaut Trusted by 200,000+ users and 100+ businesses 200,000+ users trust us FCF IndiaRashail InfotechUnifrutti GulfDeluxe ConseilKrishifyFarmitopiaClick2CloudFair Climate FundProto9TVS ElectronicsBW PipelinesWICOGen ChayatChimera InnovationHiteshi InfotechClubhouse OSJohn DeereFarmSetuProgenseedSkyHarvestSarvomeShaurya TechnosoftRaketlaOrigo CommoditiesPolaris DigitechContec GlobalASQIEtherspace NetworkTeledarbasDreamz TechRallis IndiaWild Oak FarmKJBN LabsSFXBACF AfricaNiviaDoodlakineNale NetworkExurbia GeospatialMWS Research Centre Get started